RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan Kelas:
|
Bahasa Malaysia Tahun
2
|
Tema/Tajuk:
|
Sihat dan Bersih
|
Masa:
|
7.40 pagi – 8.10 pagi
|
Standard Pembelajaran:
|
4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik
hibur.
4.3 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan dengan
kreatif melalui lakonan secara didik hibur.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
|
Objektif Pembelajaran:
|
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1.
memahami perkataan
dalam seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.
2.
memahami dan
menggunakan kata kerja tunggal dengan betul mengikut konteks.
3.
mengujarkan dialog
dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas tentang sesuatu perkara
serta menggunakan bahasa badan dengan kreatif melalui lakonan secara didik
hibur.
|
Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran:
|
1.
Murid diberi penerangan tentang maksud dan penggunaan kata kerja
tunggal.
2.
Guru mempamerkan seni lagu kemudian mengajar murid membaca dan menyanyi
bersama-sama.
3.
Guru dan murid berbincang tentang kata kerja yang terdapat dalam seni
lagu.
4.
Murid dibimbing untuk menyanyi dan menggunakan bahasa badan sambil
menggunakan alat-alatan yang disediakan
5.
Murid menghuraikan kata kerja tunggal yang lain.
6.
Murid memadankan kata kerja yang betul berpandukan kad gambar.
|
ElemenMerentas Kurikulum (EMK):
|
Ilmu- Kesihatan, kebersihan
Nilai Murni – tolong-menolong,bertanggungjawab, kerajinan
KBT- kreativiti dan inovasi, menjanakan idea
|
Bahan Bantu Belajar:
|
kad gambar, lembaran kerja, seni lagu, alat-alat (mop,
pencedok, berus, kain buruk, baldi)
|
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran:
|
1.murid dapat memahami dan menggunakan kata kerja yang
betul.
2. murid dapat mengeja dan membaca kata kerja
berdasarkan gambar yang ditunjukkan.
|
Refleksi:
|
2 daripada 8 murid tidak dapat mencapai objektif
pembelajaran dan akan diberi aktiviti pemulihan. Bagi yang dapat mencapai
objektif pembelajaran akan diberi latihan pengukuhan.
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
Membantu amalan terpuji
|
1. Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada pelajar
dengan menyoal dan mencungkil idea murid.
2. mencungkil idea murid tentang aktiviti
yang dilakukan oleh guru. (seperti
menolak papan tulis, menulis, memadam papan tulis)
3. Untuk menghubungkan kait dengan kata kerja.
|
Memberi respon terhadap pertanyaan guru.
|
Strategi:
Konstruktivisme
Penyoalan seluruh kelas menggunakan bahasa
badan.
|
Langkah 1
(10 minit)
|
Mencari frasa kerja yang terdapat dalam seni
lagu (tunjuk di papan tulis)
Contoh:
- cuci lantai mop lantai, jirus lantai, tarik
pam, masuk.
Masa diberikan untuk perbincangan dalam
kumpulan.
|
1.Mengutara
kan persoalan utama:
Senaraikan kata kerja yang terdapat dalam
gambar.
2. Guru mengajar murid membaca seni lagu.
3. Guru minta murid mencari kata kerja yang
terdapat dalam seni lagu.
4. Guru membahagikan murid 4 orang dalam 1
kumpulan untuk berbincang tentang bagaimana mempersembahkan lagu ”ikan kekek”
sambil menggunakan bahasa badan dan alatan yang disediakan.
|
1. Murid memberi respon dan membaca seni lagu
yang ditampalkan di papan tulis.
2.Murid diminta memberi contoh kata kerja yang
lain.
3.membuat hipotesis dan berbincang dalam
kumpulan bagaimana membuat persembahan yang menarik.
|
Strategi:
Konstruktivisme
-hipotesis, memahami, menyebut kata kerja yang
sedia ada dan contoh lain.
-perbincangan dalam kumpulan
|
Langkah 2
(10 minit)
|
Membuat persembahan dengan menggunakan bahasa
badan dengan kreatif melalui lakonan secara didik hibur.
|
1. Guru meminta murid tampil ke depan untuk
menyanyi dan membuat lakonan.
2. Guru meminta murid menggunakan alatan untuk
menarikkan lagi persembahan.
3. Guru memberi lembaran kerja kepada murid
untuk menyiapkan dalam kelas.
|
1.Murid-murid tampil ke depan untuk membuat
persembahan.
2. Murid lain memberi perhatian kepada kumpulan
lain yang membuat persembahan.
3. Murid membuat lembaran kerja secara individu
dan hantar dalam masa yang ditetapkan.
|
Strategi:
Persembahan kumpulan
Sumber pengajaran:
Alatan, lembaran kerja
|
Penutup (5minit)
|
Menyumbang idea.
Murid bebas memberi jawapan.
|
1. Penyoalan Guru mengemukakan soalan
yang berkaiten dengan p & p hari ini kepada semua murid.
2. Adakah murid pelajari sesuatu yang baru hari
ini? 3. Apa nilai-murni yang murid dapati hari ini?
3. Adakah murid seronok dengan pembelajaran
hari ini?(murid bebas memberi jawapan)
4. Guru memberi pujian kepada murid yang dapat
menjawab dengan betul.
|
1. Pelajar menjawab soalan dengan mengangkat
tangan.
2. Murid membuat kesimpulan pelajaran dengan
menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
3. Murid menjawab soalan dengan betul.
|
Strategi:
Penyoalan keseluruhan dan penerapan nilai-nilai
murni
|
Contoh RPH yang bagus dan boleh dijadikan rujukan. Terima kasih kerana sudi berkongsi.
ReplyDeleteTeruskan usaha anda......Thanks for sharing!
ReplyDeleteTerima kasih atas perkongsian maklumat cikgu.
ReplyDeleteKalian, terima kasih atas sokongan dan komentar!
ReplyDeleteThanks for sharing.
ReplyDeleteJutaan Terima kasih kepada Elaine Ong!
ReplyDeleteHebat Cikgu kita
ReplyDeleteterima kasih atas perkongsian.
ReplyDelete